Flanş Yüzeyinin Contada Kaba Bir Etkisi Var mı?

Flanş yüzeyinin mühür üzerinde sert bir etkisi var mı?

Flanşlar yüzeyi daha pürüzsüz hale getirir mi? Aslında, durum böyle değil, kullandığınız yeri görmeniz gerekiyor, bu nedenle Flanşlar farklı bir yüzey pürüzlülüğüne sahip olacak, aşağıdaki Flanşlar üreticileri size personelin ayrıntılı bir açıklamasını yapacak.

Özellikle yumuşak olmayan conta kullanıldığında, büyük bir darbenin sızdırmazlık efekti üzerindeki flanş yüzey pürüzlülüğü, sızdırmazlık yüzey pürüzlülüğü değeri sızıntının ana nedenlerinden biridir. Örneğin, bıçağın Flanş yüzeyinin döndürülmesi spiral, metal conta kullanımı, eğer pürüzlülük değeri büyükse, conta spiral olukla oluşturulan bıçak bıçağı basınç altına alınıyorsa, ortam olacak şekilde Sızdırılmış Bu açmadır.

Yumuşak conta, flanş yüzeyinde daha düşük pürüzsüzlük derecesine sahiptir, çünkü deformasyonu kolaydır ve kesici kenarı tıkayabilir, böylece sızmayı önler. Yumuşak contada, Flanşlar çok pürüzsüz, ancak fena değil, çünkü şu an arayüz sızıntı direnci daha da küçülüyor.

Bu nedenle, satın aldığımızda Flanşları kendi ortamına göre kullanıp kullanamayacağınızı teyit etmek için pürüzsüz veya pürüzlü bir noktaya gelip gelmediğini teyit etmek için tabii ki, nerede personelin Flanşlar üreticilerine danışacağınızı bilmiyorsanız, size en iyi verimi veririz. programın kullanımı.

Paslanmaz çelik, korozyon direnci yüksek olduğundan, paslanmaz çelik flanşlar, mühendislik tasarımının bütünlüğünü korumak için yapısal parçaları oluşturabilir. Flanşlar korozyon, çukurlaşma, aşınma veya aşınma üretmez. Krom içeren Flanşlar ayrıca, kolay parçaların üretiminde mekanik mukavemet ve yüksek uzama sağlar; mimarların ve yapısal tasarımcıların ihtiyaçlarından memnun olabilir. Tüm metaller atmosferde oksijen ile reaksiyona girerek yüzeyde bir oksit film oluştururlar. Eğer delikler oluşursa, karbon çeliğin yüzeyi boya veya oksidasyona dirençli bir metal ile boyanabilir ancak bilinen haliyle bu koruma sadece bir filmdir.

Sürecin kullanımındaki flanşlar şunları içerir:

1, krom Amerikan standart Flanşlar sertleşmesinden sonra borular Flanşlar Daha büyük, çatlamak eğilimli Flanşlar. Aynı tip krom paslanmaz çelik elektrot (G202, G207) kaynak ise, yavaş soğutma tedavisinden sonra 300 ℃ ön ısıtma ve 700 ℃ daha fazla olmalı. Kaynak kaynak sonrası ısıl işlem olamazsa, Flanşlar boru elektrodunu (A107, A207) kullanmalısınız.

2, Flanşlar, korozyon direnci ve kaynaklanabilirlik ve istikrar elemanları Ti, Nb, Mo, vs, krom Flanşlar daha iyi miktarında uygun artış artırmak için. Aynı tip krom Flanşlar elektrodunu (G302, G307) kullanırken, 200 ° C'den fazla ön ısıtma ve 800 ° C'de temperleme sonrası işlem yapılmalıdır. Kaynak, ısıyla işlemden geçirilemiyorsa, Flanşlar bağlantı elemanları elektrodunu (A107, A207) kullanmalısınız.

3, Flanşların göz korozyondan kaynaklanan ısıtmayı örtmesini önlemek için, kaynak akımı çok fazla olmamalı, karbon çeliği elektrodunun yaklaşık% 20'sinden az olmamalı, yay çok uzun olmamalı, katlar arasında soğuk, dar boncuk uygun olmalıdır .

4, elektrot kuru için kullanılmalıdır, titanyum kalsiyum türü 150 ℃ 1 saat kurutulmalıdır, düşük bir hidrojen türü 200-250 ℃ kurutma 1 saat olmalıdır (kurutulmuş veya cilt kabuğu soyma işlemi kolay olmamalıdır ), kaynağın karbon içeriğini arttırmamasına ve kaynak kalitesini etkilememesi için Kaynak macun yağı ve diğer kirlenmeleri önlemek için.

5, Karbürlerin tekrar tekrar ısıtılması ile boru kaynağı, korozyon direnci ve mekanik özellikleri azaltarak boru kaynak işlemleri.

6, düşük basınç boru kaynak Flanşlar kullanarak, 4 kg basınç fazla tel Flanşlar kullanabilirsiniz elektrot, iyi korozyon direnci ve oksidasyon direnci olmalıdır. İki Flanş arasına bir conta ekleyin ve cıvatalarla sıkın. Farklı basınç Flanşlarının kalınlığı farklıdır ve farklı cıvatalar kullanır.