Isıl işlem bilgi dövme

Isıl işlem bilgi dövme

Isıl işlem bilgi - dövme dövme

İlk olarak, tanımlayın:

Dövme bir çift ısıl Şoklama ve yüksek sıcaklık temperleme, ve amacı iyi bir genel olarak mekanik özelliklere sahip iş parçası yapmak için.

Tedavi dövme: yüksek ısı tedavisi dövme olarak bilinen ısıl işlem yöntemi Meneviş Şoklama sonra. Yüksek sıcaklık Meneviş anlamına gelir 500-650 ° c arasında Meneviş için dövme çelik Performans ayarlama, büyük ölçüde maddi gücünü, plastisite ve tokluk iyi kapsamlı mekanik özelliklere sahip daha iyi yapabilirsiniz. Temperli sorbite almak için tedavi dövme. Temperli sorbite martensite Meneviş tarafından oluşturulur ve bir optik Metalografik mikroskop altında 600 kat daha fazla 500 tarafından büyütülmüş. Karbonun Ferit (sementit dahil) matris granül bileşik kuruluşun içinde dağılımı ile karakterizedir. Ayrıca martensite temperleme organizasyonu, ferrit ve taneli karbonun bir karışımı olduğunu. Ferrit temelde hiçbir karbon supersaturation vardır şu anda karbür istikrarlı bir karbür da. Oda sıcaklığında dengeli bir organizasyondur.

İkinci olarak, uygulama örnekleri dövme: 45 çelik dövme

Dövme genellikle orta karbon (düşük alaşımlı) yapı çelikleri, aynı zamanda düşük alaşımlı döküm çelik kullanılan kullanılır. Kısacası, mekanik gereksinimleri yüksek yapısal parçaların dövme işleme olmalı. (Sertleştirme ve temperleme; termal arıtma) metal malzemelerin ısıl işlem biri. Yüksek sıcaklık Meneviş dövme tedavi aradıktan sonra Şoklama içinde malzemeleri. Bir yüksek tokluk ve kapsamlı bir mükemmel mekanik özelliklere sahip yeterli gücü çelik yapmak zorunda amacıdır. Gibi dik Milli, siktir git, ve benzeri dişli. Genellikle parçaların işlenmesinde, aynı zamanda mekanik işleme için kaba boş sonra sonra.

45 çelik dövme

45 çelik karbon çelik, sıcak ve soğuk işlem performansı iyi, iyi mekanik özellikleri ve fiyatı düşük, geniş kaynak, çok yaygın olarak kullanılır. Onun en büyük zayıflık yüksek katılaştırma, kesit boyutu ve nispeten yüksek iş parçası kullanılmaması gereken istemek. 45 çelik A3'su verme sıcaklığı + (30 ~ 50) ℃, uygulamada, genellikle almak üst sınırı. Yüksek sıcaklık Şoklama hız Isıtma İşlenecek parçanın yapabilir, yüzey oksidasyon azaltılmış ve iş verimliliği artırabilirsiniz. İşlenecek parçanın östenit homojenize için yeterli holding zaman sahibi olmak gereklidir. Gerçek yüklü kapasite büyükse, yalıtım süresini uzatmak gerekir. Aksi takdirde, olabilir nedeniyle düzensiz Isıtma yeterli sertlik olgu tarafından neden oldu. Ama yalıtım zaman çok uzun, kalın tahıl, oksidatif decarburization ciddi hastalıklar, Şoklama kalitesini etkileyen olacak. İnanıyoruz ki yüklü fırın ısınma ve Isıtma süresi 1 genişletilmiş işlem hükümleri hükümler büyükse /

45 çelik katılaştırma düşük olduğundan, bu yüzden soğutma hızı % 10 tuzlu su çözüm kullanmanız gerekir. İşlenecek parçanın su içine sonra o sertleştirilmiş, ama soğuk değil, Eğer iş parçası tuzlu su soğuk suda, İşlenecek parçanın çatlamak mümkündür, iş parçası için yaklaşık 180 ℃ soğuyunca östenit martensite hızlı bir şekilde dönüştürülmüş olmasıdır Neden aşırı doku stres. Bu nedenle, hızlı bir şekilde iş parçası Şoklama sıcaklık alanına soğuyunca yavaş soğutma yöntemi alınmalıdır. Su sıcaklığı kavramak zor olduğu için İşlenecek parçanın değişimi suda durdurduğunuzda, deneyimli işlemi, olmak (petrol serin gibi daha iyi) soğutma hava. Ayrıca, iş parçası su içine statik, taşımamalısınız düzenli hareket için iş parçası geometrik şekil uygun olmalıdır. Statik düzensiz sertlik içinde kaynaklanan statik iş parçası ile orta soğutma düzensiz stres İşlenecek parçanın deformasyon bırakarak veya bile çatlama. sertlik Şoklama HRC56 ulaştırılması gerekmektedir sonra 45 çelik dövme ~ 59, olasılığı daha düşük kesit, ama HRC48 daha az, aksi takdirde, o göstermek parça değil tamamen söndürülür, organizasyon görünebilir sorbite veya hatta ferrit, bu organizasyon Meneviş aracılığıyla hala dövme amacıyla matris içinde kalır.

45 çelik yüksek sıcaklık Meneviş Şoklama sonra sıcaklık Isıtma genellikle 560 ~ 600 ℃, sertlik gereksinimleri için HRC22 ~ 34. Dövülmüş amacı sertlik aralığı geniş kapsamlı mekanik özellikleri, almak için olduğundan. Ama çizimleri sertlik gereksinimlerin sertlik sağlamak için çizimler göre temperli sıcaklık düzenleme yapmak mecburi olmuştur. Şaft arabs yüksek mukavemetli, yüksek sertlik gereksinimleri gerektiriyorsa; ve işleme, sertlik gereksinimleri alt anahtar yolu şaft parçalar, aynı zamanda dövme freze sonra bazı vites takın. Temperleme holding zamanında, sertlik gereksinimleri ve İşlenecek parçanın büyüklüğüne bağlı olarak inanıyoruz Meneviş sonra sertlik temperleme sıcaklığı üzerinde bağlıdır ve zaman Meneviş değil, ama geri genel iş parçası olmalıdır Holding zaman Meneviş her zaman bir saatten daha fazla.